Informacje

Dodany: 2020-03-16
Kategoria: psychoterapia

Tagi dla artykułu


Czy masz depresję?

Lekarze coraz częściej alarmują, że jedną z najbardziej groźnych chorób jest dzisiaj depresja. I trzeba z tym się zgodzić - przecież to żadna tajemnica, że w Stanach Zjednoczonych czy choćby w Norwegii coraz większa liczba osób choruje na depresję. Można śmiało powiedzieć, że depresja to choroba, która w zasadzie dotyka ludzi mieszkających w bogatych krajach. Badania mówią, iż takie osoby, które cierpią na depresję mają o wiele mniejsze szanse na dożycie wieku emerytalnego, niż osoby, które nie muszą użerać się z tą jakże wyniszczającą chorobą.

Przede wszystkim mowa tutaj o samobójstwie, lecz również innych chorobach, np. związanych z osłabieniem stanu zdrowia. Z depresją kłopot jest taki, iż ciężko ją wykryć. Przecież te osoby, które w istocie mają depresję, najzwyczajniej w świecie nie bardzo chcą się do niej przyznać lub umiejętnie ją ukrywają. I dlatego właśnie nawet ci ludzie, którzy wiodą bardzo szczęśliwe życie powinni posiadać możliwie jak największą wiedzę na wszelkiego rodzaju kwestie związane z depresją. Dzięki takowej wiedzy można pomóc np. pomóc własnemu znajomemu.

Choć naturalnie jak to już wcześniej zostało wspomniane, ciężko wykryć depresję. Psychiatra bez najmniejszego kłopotu to zrobi, ale zwykłym osobom trudno jest odróżnić zły nastrój od stanów depresyjnych. Warto zastanowić się w jaki sposób można walczyć z depresją. Na pewno jeśli depresja jest permanentna, najlepszym wyjściem jest korzystanie z pomocy psychiatrów. Wiele osób bardzo się obawia psychiatrów, ponieważ ciągle przykładowo psychoterapia to temat tabu, ale w istocie nie trzeba niczym się przejmować.

Chociażby dlatego, iż wizyta u psychiatry jest w 100% anonimowa. Poza tym wcale nie jest powiedziane, że zawsze psychiatra jest potrzebny - bardzo możliwe, iż wystarczy psycholog. Czasami szczera rozmowa z psychologiem powoduje, że dostrzeżemy popełnione przez nas błędy. Przykładowo - często psychologia może odpowiedzieć na dużo naszych pytań, lecz również wiele ich zadać. Zatem depresja to choroba z którą należy walczyć - od nas zależy czy w przyszłym roku nadal będziemy narzekali na cały świat i żyli w smutku bądź zawalczymy o godne życie.